Od menovania novej vlády uplynulo len pár týždňov, ale dnes je to už pravdepodobnosť hraničiaca s istotou: očista štátu od korupcie sa končí, vracia sa éra našich ľudí. Nijak inak sa nedá vysvetliť konanie nového ministra vnútra, ktorý poodvolával vedúcich policajných funkcionárov, nič iné neznamená výmena členov súdnej rady.

Je to zaujímavý paradox: bývalý premiér Igor Matovič po nástupe do funkcie hovoril o tom, ktorých korupčníkov „dá dole”, Veronika Remišová pridala pexeso s tvárami obvinených a podozrivých. Komunikácia nemiestna, ale samotné vyšetrovania prebiehali v medziach zákona a priniesli výsledky.

Komunikácia ministra vnútra Šutaja Eštoka je, naopak, pokojná (to isté platí o jeho straníckom šéfovi) a zmeny v súdnej rade koalícia komentuje, že veď nerobí nič iné ako predošlá vláda. Tón, akým nová vláda ide demontovať právny štát, nastavil už deň po voľbách predseda Smeru Fico slovami: „Veď sa už, preboha, všetci ukľudnime.”

Po rokoch psychotického vládnutia s Igorom Matovičom ako premiérom a ministrom financií výzvu Fica na zachovanie pokoja budú mnohí občania s radosťou nasledovať. Ak si k tomu pridáme kompetentné riadenie rezortov školstva či zdravotníctva, či nákupy za eurofondy, ktoré bude cestou po Slovensku autom a vlakom cítiť, bude veľmi ťažké podnietiť ľudí, aby išli na námestia demonštrovať.

Prvé dni po voľbách som nemal obavu, že sa Robertovi Ficovi podarí to čo Jarosławovi Kaczyńskému v Poľsku alebo Viktorovi Orbánovi v Maďarsku. Preto, lebo na rozdiel od oboch spomenutých nedokáže slovenským voličom predstaviť a predať nejaký pútavý príbeh o budúcnosti Slovenska. Úspech Smeru aj SNS vo voľbách bol postavený na vymedzovaní sa voči politickým súperom, Západu a na šírení konšpirácií. O nejakú víziu sa pokúsil len Hlas, ale jej napĺňanie sa predčasne skončí ohlásením kandidatúry Petra Pellegriniho na prezidenta.

Lenže čo ak väčšina našej spoločnosti žiadnu víziu budúcnosti krajiny nepotrebuje ani nikdy nepotrebovala? Čo ak je v tejto chvíli dopyt po nudnej vláde, ktorá zlepší život ľudí aspoň o trochu a ušetrí ich rôznych atómoviek? Ak ho dokáže R. Fico naplniť a opozícia bude roztrieštená, vláda Smeru môže trvať dlhšie ako štyri roky. Dostatočne dlho na to, aby úplne ovládla silové zložky štátu a jeho byrokratický aparát, vďaka čomu budú opäť tiecť na účty spriaznených oligarchov milióny eur.

Nie je to strach, čo pociťujem pri tejto predstave. Skôr frustrácia, že hoci sme sa ako voliči dokázali neraz vzopäť a odvrátiť najhoršie, vlády približujúce nás k vyspelým spoločnostiam trvali vždy len krátko. Pochopiť, prečo je to tak, je podľa mňa kľúčom k budúcnosti, v ktorej šikovní a čestní ľudia nebudú zvažovať odchod do cudziny a v ktorej miesto slova štát budeme môcť používať slovo vlasť bez toho, aby sme sa cítili nesvoji.

(Uverejnené v Denníku N, 9. októbra 2023.)

Foto: REUTERS/ Radovan Stoklasa

Related Posts

Slovensko a Peklo

V nedostavanom diaľničnom pripájači ku karpatskému oblúku dostal predseda nemenovanej politickej strany nápad, ako ju premenovať: Slovensko. Nebolo zhodou…