Na obed veľkonočného pondelka sme s priateľkou a so spoločným známym sedeli v kaviarni v Banskej Štiavnici a debatovali o Slovensku po voľbách, o jeho value-free školstve, o našej nesúdržnej spoločnosti a o možnosti vízie, ktorá by ju udržala pokope. Spomenuli sme aj Martina Filka, jeho plány a myšlienky.

Minútu nato, ako sme opustili podnik, mi cinkla správa. Filko. „Neskočíme na tú kávu niekedy?“ písal mi. Týždeň sme sa pokúšali stretnúť. „Navrhni termín,“ odpísal som mu. Dohodli sme sa na obede v utorok. Po návrate do Bratislavy som si išiel zabehnúť. Bola už tma, keď som na hrádzi stretol blikajúce terénne vozidlo. Nevedel som ho priradiť k nejakej záchranke a v duchu som si zanadával ako vždy, keď natrafím na auto niekde, kde nemá čo robiť. Keď som sa vrátil z behu, priateľka mi povedala tú hroznú správu o Martinovi. Večer na Dvojke išiel film Smrt krásných srnců…

Spal som naprd, takže nebolo ťažké vstať skoro ráno a napísať stĺpček, ktorý mám dnes odovzdať. Rád by som písal na inú tému ako „Filkáčovo“ zmiznutie, ale nedokážem na nič iné myslieť. Chcel by som, aby sa ukázalo, že to nie je pravda a môj text bude neaktuálny, nepoužiteľný a editor ho bude musieť zahodiť. Mesto je ešte tiché, keď píšem tieto riadky, sedím za stolom, za ktorým sedel pred mesiacom on, keď sme ho pozvali na večeru, a cítim ubíjajúci smútok pri predstave, že naše stretnutia sa už nezopakujú. Žiada sa mi napísať veľa, ale toto nie je priestor na osobné vyznanie. Tak aspoň jedna neosobná poznámka.

Martinovo profesionálne pôsobenie bolo praktickou ukážkou dôležitosti kvality ľudí v „druhom slede“. Keď príde reč na riadenie štátu, skloňujú sa len lídri strán, ministri, poslanci. No na praktický výkon politiky majú zásadný vplyv úradníci, analytici, radcovia, ktorých tváre nevidíme a ich mená nepoznáme. K lacnejším liekom, zdravým verejným financiám či k pravde o PPP projekte novej bratislavskej nemocnice sme sa nedopracovali vďaka premiérovi, ale aj vďaka jednému mužovi v druhom slede a jeho kolegom.

Keď budeme mať najbližšie chuť tárať o zradcovskej vláde, mali by sme si uvedomiť, že hovoríme aj o tých niekoľkých skvelých úradníkoch, ktorí bez ohľadu na to, kto je premiér, odvádzajú skvelú robotu pre nás všetkých. A namiesto nálepkovania ich podporiť. Martin pritom schopnosťami patril do prvého sledu, a nie náhodou bol medzi kandidátmi na nového ministra zdravotníctva. Bude chýbať, nielen mne.

Uverejnené v Denníku N, 29. marca 2016

Foto: Maňo Štrauch, Trend

Related Posts

Slovensko a Peklo

V nedostavanom diaľničnom pripájači ku karpatskému oblúku dostal predseda nemenovanej politickej strany nápad, ako ju premenovať: Slovensko. Nebolo zhodou…