Novela o príbehu tridsiatničky Hany, ktorá sa z kopaníc presťahovala do Bratislavy a našla či hľadá prácu, priateľstvo, lásku, domov.

Niečo o orchideách nie je kniha o kvetoch. Je to kniha o generácii tridsiatnikov, tak trochu stratenej. O ľuďoch, čo vyrástli v socializme a keď dospievali, všetko sa zrazu tak prudko zmenilo.

​​„V Haninom živote sa ako v kvapke vody odráža celý jej svet. Žijú v ňom mladí ľudia, ktorí sa narodili za komunizmu a po jeho páde ako prví vstúpili do slobodného sveta. Peniaze, cestovanie, podvody, brigády v Londýne, kariéra, neistota, pochybovanie o sebe samom. To všetko tam je. Počuť tam Živé kvety, Müllera aj Puding pani Elvisovej, románom sa mihne Gašparovič aj Fico. Hanin svet nám je blízky, vďaka knihe Pavla Sibylu ho na chvíľu zahliadneme v ostrejších kontúrach,” napísal o knihe Juraj Kušnierik.

Foto: Adam Šakový

Tomáš Prokopčák z denníka SME ho doplnil nasledovne: Možno tiež poznáte svet, kde sa všetci cezpoľní – pretože východ Slovenska sa podľa niektorých teórií začína už kdesi za Račou – dotrepú do Bratislavy s predstavou životného zázraku alebo aspoň kariéry, a potom frflú na mesto, ktoré vlastne mestom ani nie je, nič v ňom poriadne nefunguje a z veľkých predstáv ostáva cesta raz za dva mesiace domov a mamine buchty a štrúdľa. Sibyla toto všetko dokázal vystihnúť.

„Všetko, čo sme chceli vedieť o sebe, môžeme nájsť v knihe Niečo o orchideách, ktorá vyšla v týchto dňoch vo vydavateľstve Artforum. Nie je to príručka určená záhradkárom, aj keď v nej ide tiež o kultiváciu – o kultiváciu našich vzťahov,” tvrdí Daniel Hevier v recenzii pre Hospodárske noviny. 

Novela Niečo o orchideách je stále v predaji, kúpiť si ju môžete v niektorom z nasledovných kníhkupectiev:

Názov: Niečo o orchideách 
Počet strán: 204
Rok vydania: 2009
Vydavateľstvo: Artforum
Redakcia textu a jazyková redaktorka: Zuzana Mojžišová 
Dizajn a  grafická úprava: Palo Bálik a Jana Némethová
Väzba: pevná väzba
ISBN: 9788089445004

Foto: Adam Šakový
Related Posts

Na prelome apríla a mája

Tretia kniha autora, ktorej príbeh sa odohráva v nedávnej minulosti, pútavo opisuje, k akým neočakávaným rozhodnutiam dokáže ľudí…