Navrhol som zmeny v majetkových priznaniach

Pamätáte si, ako sa Mgr. Danko pred rokom a pol hotoval, že sprísni majetkové priznania verejných funkcionárov? Dokonca kvôli tomu inicioval vznik pracovnej skupiny. Predsedal jej maznák Marián Glváč a podľa toho aj výsledná novela tohto ústavného zákona vyzerá.

O žiadnom zásadnom sprísnení nemôže byť ani reč, kontrolovať budú poslanci naďalej sami seba a spôsob podávania majetkových priznaní zostáva zamrznutý v 90-tych rokoch: v papierovej forme, na tlačive, ktoré potom bude niekto prácne prepisovať alebo scanovať. A priznanie sa budú zverejňovať na stovkách rôznych webových adries. Je to bezzubá novela.

No keďže sa tento zákon dostane do parlamentu len raz za čas, povedal som si, že sa pokúsim dostať do neho vylepšováky, ktoré by mohli byť prijateľné aj pre súčasný poslanecký zbor. Pripravil som pozmeňovací návrh, ktorý okrem iných drobností prináša dve zmeny. Prvá: vznikol by register majetkových priznaní, jeden pre všetkých verejných funkcionárov. Prečo? Pretože vďaka tomu bude ľahšie sledovať nárast ich majetku a hlavne, všetky údaje (vrátane historických) všetkých, ktorí sú povinní podávať majetkové priznania, budú na jednom mieste a vo forme, ktorá umožní automatizované spracovávanie. Uľahčí to verejnú kontrolu, ktorá, ako zo skúsenosti vieme, doteraz fungovala často lepšie ako štátne orgány.

Druhou zmenou, ktorú Progresívne Slovensko navrhlo, je, aby poslanci, primátori, ministri a ďalší neuvádzali v priznaniach ako doteraz len to, že ČI vlastnia nejaký podiel vo firmách alebo či majú voči niekomu pohľadávku. Ale aj to, v KTOREJ firme ho majú a koho sa týka daný záväzok. Keby takáto zmena platila už včera, Kaliňák a jemu podobní by museli uviesť, že majú pohľadávku voči Bašternákovej firme B.A. Haus. Alebo zaklamať a čeliť sankcii, keď sa mu na to príde. (Na všetko sa raz príde.)
Vďaka nášmu poslancovi Martinovi Poliačikovi sa nám podarilo vyzbierať pod tento pozmeňovák potrebný počet poslaneckých podpisov. Jasné, mohol byť prísnejší, s tvrdšími sankciami, o ktorých by rozhodoval nejaký nezávislý úrad a nie sami poslanci. Ale taký pozmeňovák by ani nemalo zmysel podávať, nikto zo Smeru, Mostu a SNS by zaň nezdvihol ruku. To, čo sme navrhli, mohlo pri troche šťastia prejsť.

Nestalo sa. Vládna koalícia aj za pomoci hlasov fašistov z ĽSNS schválila svoj návrh novely. Nevadí, pre nás je to o dôvod naviac makať, o rok starú gardu politikov vymeniť a dokázať, že čestný politik sa väčšej transparetnosti nemá prečo báť.  

Fotokoláž: Milan Ftorek