Niečo o orchideách

Vydalo Artforum v roku 2009, 256 strán, pevná väzba, e-kniha.

Novela o príbehu tridsiatničky Hany, ktorá sa z kopaníc presťahovala do Bratislavy a našla či hľadá prácu, priateľstvo, lásku, domov. Niečo o orchideách nie je kniha o kvetoch. Je to kniha o generácii tridsiatnikov, tak trochu stratenej. O ľuďoch, čo vyrástli v socializme a keď dospievali, všetko sa zrazu tak prudko zmenilo. Za mnohé z novely vypovedá časť jej dedikácie: „Všetkým, ktorí si neveria, a celej mojej skurvenej generácii.“

V Haninom živote sa ako v kvapke vody odráža celý jej svet. Žijú v ňom mladí ľudia, ktorí sa narodili za komunizmu a po jeho páde ako prví vstúpili do slobodného sveta. Peniaze, cestovanie, podvody, brigády v Londýne, kariéra, neistota, pochybovanie o sebe samom. To všetko tam je. Počuť tam Živé kvety, Müllera aj Puding pani Elvisovej, románom sa mihne Gašparovič aj Fico. Hanin svet nám je blízky, vďaka knihe Pavla Sibylu ho na chvíľu zahliadneme v ostrejších kontúrach.

Juraj Kušnierik, .týždeň

Možno tiež poznáte svet, kde sa všetci cezpoľní – pretože východ Slovenska sa podľa niektorých teórií začína už kdesi za Račou – dotrepú do Bratislavy s predstavou životného zázraku alebo aspoň kariéry, a potom frflú na mesto, ktoré vlastne mestom ani nie je, nič v ňom poriadne nefunguje a z veľkých predstáv ostáva cesta raz za dva mesiace domov a mamine buchty a štrúdľa. Sibyla toto všetko dokázal vystihnúť.

Tomáš Prokopčák, SME

Všetko, čo sme chceli vedieť o sebe, môžeme nájsť v knihe Niečo o orchideách, ktorá vyšla v týchto dňoch vo vydavateľstve Artforum. Nie je to príručka určená záhradkárom, aj keď v nej ide tiež o kultiváciu – o kultiváciu našich vzťahov.

Daniel Hevier, Hospodárske noviny

Coffee stories alebo Deň ako každý iný

Vydalo Artforum v roku 2009 a 2012, 82 strán, mäkká väzba, e-kniha.

Už pri čítaní prvej poviedky je jasné, že nejde iba o vtipnú kratochvíľu ekonomickou žurnalistikou zunovaného novinára. Pri ďalších už šípime, že autor je šikovný poviedkár, schopný nielen vymyslieť bizarnú situáciu a príbeh z nej plynúci, ale rozpovedať nám to všetko zaujímavo, vtipne a štylisticky čisto. Vie celkom realisticky zachytiť absurdnú situáciu, jeho postavy sa rozprávajú normálnou hovorovou rečou, hoci evidentne píše ľahko a s chuťou (ináč by nebol novinár), nepredvádza sa a svoj talent drží na uzde. A to je na celej sympatickej knižke najlepšie: je prostá ako šálka kávy. A podobne povzbudivá.

Zbierku Coffee Stories vydáva Artforum v druhom, doplnenom vydaní. K pôvodným deviatim poviedkam pribudla bonusová desiata s názvom Príliš málo dôvodov meniť staré zvyky.

Kniha už svojím názvom naznačuje, že ide o oddychové čítanie pri šálke kávy, čo umocňuje aj autorov spôsob písania: autor dokáže veľmi presvedčivo vypointovať príbeh, modelovať prekvapivé, neošúchané situácie a vyrozprávať ich s ľahkosťou, jednoduchým, hovorovým štýlom, bez komplikovaných výrazových prostriedkov, no stále s príznakom umeleckosti. V jednotlivých textoch však môžeme identifikovať aj druhý plán, ktorý sa – úmyselne či neúmyselne – stáva názorným svedectvom o spoločnosti, v ktorej jednotlivé postavy (a vďaka nim aj čitatelia) žijú.

Katarína Zitová

Autorom textov o oboch knihách je vydavateľstvo Artforum a sú použité s jeho dovolením. Knihy si môžete kúpiť v kníhkupectvách vydavateľstva alebo cez ich internetový obchod.