Antonovi Hrnkovi som adresoval podnet

Dnes som predsedovi parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Antonovi Hrnkovi (SNS) odoslal podnet, v ktorom ho žiadam, aby výbor prešetril podľa mňa nezákonné konanie policajnej inšpekcie. Prečo si myslím, že inšpekcia prekročila svoje právomoci? Pridávam celé znenie podnetu.

Vážený pán Hrnko,

obraciam sa na Vás vo veci komunikácie medzi Marianom Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom. Tá sa mala týkať aj súčasného prezidenta Policajného zboru Milana Lučanského. V tejto veci koná Úrad inšpekčnej služby, ktorá podľa môjho názoru konala nezákonne a preto žiadam preveriť jej postup.

Dňa 1. augusta 2018 priniesli slovenské médiá informácie o komunikácii medzi Marianom Kočnerom a podnikateľom Norbertom Bödörom z apríla 2018. Prepis tejto komunikácie je súčasťou trestného spisu v kauze zmenky, v ktorej je Marian Kočner obžalovaný z trestného činu. V tejto komunikácii sa podľa Denníka N nachádza aj táto pasáž z 26. apríla 2018:

Kočner: „Ruska volajú na inšpekciu vypovedať. Je to pod kontrolou alebo ani nie?
Teda, či ešte platí dohoda s Milanom.“
Bödör: „Neviem. Podľa mňa áno.“

Z kontextu rozhovoru, aj udalostí, ktoré sa v danom čase odohrávali, by osobou menom Milan mohol byť Milan Lučanský, súčasný prezident Policajného zboru SR, ktorý bol v tej dobe riaditeľom sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra, predchodkyňou Úradu inšpekčnej služby (ÚIS).
Komunikáciou medzi M. Kočnerom a N. Bödörom sa podľa medializovaných správ zaoberá aj ÚIS. Vyplýva to aj z vyjadrenia M. Lučanského pre Denník N. Citujem:
„Dostal som od Úradu inšpekčnej služby, ktorá sa tým zaoberá, k nahliadnutiu správy medzi týmito osobami, v ktorých sa spomína moje meno.“

Som toho názoru, že neexistuje zákonný dôvod, pre ktorý ÚIS umožnil M. Lučanskému nahliadnuť do uvedenej komunikácie. Naopak, ak z prepisov vyplýva podozrenie, že M. Lučanský zneužíval svoje postavenie generálneho riaditeľa inšpekčnej služby v prospech osôb M. Kočner a N. Bödör, v takom prípade by mal ÚIS vykonať riadne vyšetrovanie a jeho detailoch M. Lučanského neinformovať skôr, ako sa stane obvinenou osobou, pretože by tým vyšetrovanie mohlo byť zmarené.

ÚIS pre denník SME 2. augusta tvrdil, že M. Lučanského oslovila, lebo chcela „objektivizovať“ získané informácie o komunikácii medzi Kočnerom a Bödörom, ale vraj mu neumožnila túto komunikáciu si prečítať. Podľa skoršieho vyjadrenia M. Lučanského pre Denník N je však zrejmé, že túto komunikáciu čítal. Citát:

„Píšu o tom, že chcú zneužiť obdobie, keď sa v médiách prepierali moje majetkové pomery a chceli, aby vtedajší minister vnútra na mňa zatlačil. Citácia z SMS: ‚Jak tak pozerám na kauzu šéfa inšpekcie, tak je vhodná doba, aby s ním Kali pohovoril o tom Ruskovom TO‘ (píše Kočner Bödörovi). Vtedajší minister vnútra o tom so mnou nikdy nehovoril a podľa informácií, ktoré mám, bolo trestné oznámenie Pavla Ruska hneď odmietnuté, takže ani vyšetrovateľa nikto neovplyvňoval.“

Z tohto je zrejmé, že ÚIS nehovorí pravdu, keď tvrdí, že M. Lučanskému neumožnila prečítať si komunikáciu medzi M. Kočnerom a N. Bödörom.

Žiadam Vás preto zvolať zasadnutie výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a prešetriť zákonnosť postupu ÚIS.

S úctou

Pavel Sibyla

 

Na fotografii agentúry TASR šéf inšpekcie Adrián Szabó.