Som človek, ktorý má šťastie. Prečo? Pretože som sa narodil rodičom, ktorí napriek svojim robotníckym povolaniam mne a môjmu bratovi dokázali zabezpečiť to podstatné pre radostné detstvo: bezpečie, živé rodinné vzťahy, voľnosť, ale nie bezbrehú. Nikdy sme nehladovali, vždy sme mali čisté ošatenie. Koľko detí na Slovensku má dnes takéto šťastie? Zďaleka nie všetky. Mojou snahou je, aby každé dieťa na Slovensku malo zabezpečené základné životné potreby a niekoho pri sebe, komu bude na ňom záležať. Lebo iba v takom prípade z neho môže vyrásť spokojný dospelý človek a aktívny občan.

V detstve som chodil na normálnu základnú školu. Koncom 80-tych rokov minulého storočia boli všetky školy plus mínus rovnaké. Bolo jedno, či ste vyrastali v Hriňovej, alebo vo veľkom meste na západnom Slovensku. V každej škole boli aj zanietení učitelia, každé dieťa malo učebnice a dostatok možností venovať sa bezplatne športu a krúžkom. Dnes to tak nie je. Ak ste sa narodili chudobnejším rodičom a vyrastáte v zabudnutom regióne, nedostanete také dobré vzdelanie, vďaka ktorému prekonáte tieto počiatočné nevýhody. Myslím si, že štát má zabezpečiť kvalitné vzdelanie každému mladému človeku, bez ohľadu na prostredie, z ktorého pochádza. A garantovať dôstojnú starobu aj tým ľuďom, ktorí sa živili prácou za najnižšie mzdy.

„Štát musí zabezpečiť kvalitné vzdelanie každému mladému človeku – bez ohľadu na prostredie, z ktorého pochádza. A garantovať dôstojnú starobu aj tým ľuďom, ktorí sa živili prácou za najnižšie mzdy.”

Aj kvôli predčasnej smrti jedného z rodičov som sa hneď po škole musel postarať sa sám o seba. Zároveň som vždy túžil robiť prácu, ktorá ma napĺňa a dáva mi hlbší zmysel. Zatiaľ sa mi to darí. A hoci to nebola vždy jednoduchá, priamočiara cesta, nevymenil by som ju za inú. Mal som šťastie aj na ľudí, ktorých som doteraz stretol. Aj vďaka nim som pochopil, ktoré hodnoty dávajú môjmu životu zmysel: osobná zodpovednosť, súdržnosť, poznanie, pokora, férovosť, striedmosť, krása. Myslím si, že keby sa tieto hodnoty stali ideálom, o ktorý usilujeme ako spoločnosť, Slovensko by bolo lepším miesto na život.

„Existencia každého štátu stojí a padá na dôvere. Medziľudská dôvera aj dôvera Slovákov v štátne inštitúcie sú dlhodobo nízke. Ak sa to nezmení, prídeme nielen o prosperitu, ale aj o slobodu.“

Existencia každého štátu stojí a padá na dôvere. Medziľudská dôvera aj dôvera občanov Slovenska v štátne inštitúcie sú dlhodobo na nízkej úrovni. Pretože predošlé vlády neboli vždy schopné zabezpečiť rovnosť pred zákonom, prijímať múdre pravidlá, postihovať korupciu a garantovať nezávislosť polície, prokuratúry, súdov a rôznych kontrolných inštitúcií. To sa musí zmeniť. V opačnom prípade prídeme nielen o prosperitu, ale aj o slobodu. Mojou snahou je, aby Slovensko bolo konečne štát, v ktorom sa každý môže domôcť spravodlivosti a nikto, ani politik, neunikne primeranému trestu, ak poruší zákon. Niečo málo som pre to robil už v minulosti, v politike chcem presadiť ešte viac.

Moje míľniky

1978 narodil som sa v Detve

1997 maturujem na stavebnej priemyslovke v Lučenci

2002 skladám štátnice z histórie na Trnavskej univerzite

2004 vraciam sa z Austrálie a začínam žiť v Rimavskej Sobote

2008 stávam sa reportérom v týždenníku Trend

2009 vychádzajú mi dve prozaické knihy

2014 vediem odbor vnútornej politiky v kancelárii prezidenta A. Kisku

2015 stávam sa riaditeľom Nadácie Zastavme korupciu

2018 vstupujem do politiky

2019 na sneme hnutia Progresívne Slovensko som zvolený za člena predsedníctva

2020 v parlamentných voľbách kandidujem na 18.mieste za koalíciu PS/Spolu a získavam 8 289 preferenčných hlasov. PS/Spolu vo voľbách obsadila 5.miesto, no na prekročenie 7% hranice koalícii chýbalo 920 hlasov a do parlamentu sa nedostala.

A pre tých, ktorých okrem myšlienok a faktov z profesionálneho života zaujíma aj čosi zo súkromia, pridávam pár fotiek z archívu.